בית כללי איך לדעת שהדירה אכן מוצעת במחיר הוגן?

איך לדעת שהדירה אכן מוצעת במחיר הוגן?

רכישת דירה חדשה זו הוצאה לא קטנה, אשר מלווה בחששות רבים. פעמים רבות הרוכשים חוששים שהמחיר שישלמו עבור הדירה לא יהיה הוגן. המאמר יפרט איך יודעים שהדירה היא במחיר הוגן.

איך לדעת שהדירה אכן מוצעת במחיר הוגן?

כמה עולה דירה כמו הדירה המוצעת?

על מנת שתקבלו מושג על מחירי הדירות החדשות, בדקו בפרויקטים שונים, באינטרנט או אצל סוכני נדל”ן את המחיר של דירה חדשה מקבלן הזהה לדירה בה אתם מעוניינים. ייתכן ותגלו שהנכס זול יותר מדירות שהן פחות טובות או יקר יותר מדירות יוקרתיות יותר. אם אתם מתעדים לרכוש דירה חדשה או וילה חדשה, בקרו בבתים חדשים נוספים כדי להשוות מחירים, גודל הנכס, תוספות שנבנו כמו חיפוי קירות חיצוני וכד’. שוק הנדל”ן הוא תחרותי וישנן תקופות בהן המחירים עולים ותקופות בהן הם יורדים. למשל, בתקופות של משברים כלכליים בדרך כלל המחירים יורדים והריבית על המשכנתא פוחתת, אך לא בהכרח ולכן יש לקחת גם פרמטרים אלו בחשבון כמשפיעים על מחירי הדירות.

עלות הערך הצפוי באזור

קניית דירה חדשה על הנייר היא הימור לא קטן במידה ולא בודקים את ערך שווי הבתים והדירות באזור. נניח ואתם מתעדים לרכוש פנטהאוז למכירה על הנייר, רצוי שתבדקו בפנטהאוזים יד שנייה דומים מה השווי שלהם בהשוואה למחיר שקנו אותם. אם קנו אותם לפני 10 שנים במחיר מסוים והוא עלה משמעותית  בשל פיתוח האזור וגורמים נוספים, תדעו שהמחיר המוצע לכם הוגן ואף בעתיד תוכלו למכור את הנכס ביותר כסף לאחר שתשפצו. קחו בחשבון שכל פיתוח עתידי כמו: מוסדות חינוך, פארקים, תשתיות, רכבת קלה, קניונים ועוד ישפיעו על המחירים בעתיד. או להיפך, סגירה של מוסדות חינוך בשל אוכלוסייה מבוגרת, סגירת חנויות מסחריות ואי פיתוח כבישים ודרכי יציאה, הם סימן שהדירות לא יהיו שוות הרבה בעתיד. 

האם המחיר נראה לכם הוגן?

במידה ואתם רוצים לרכוש דירה יד שניה באמצעות מתווך תצטרכו להוסיף למחיר הדירה את דמי התיווך שזה לא משהו שאינו מקובל. עם זאת, ישנם מוכרי דירות שלא מקבלים את המחיר ההגיוני שהמתווכים ייעצו להם למכור על פי בדיקת נכסים דומים באזור, הם לוקחים את המושכות לידיים ומציעים לקונים מחירים יקרים מדי. לפיכך, בעת רכישת נכס יד שתים בדקו עם המתווך שלכם מה המחיר ההוגן. לבסוף את הערך האמיתי של הבית תדעו רק לאחר הקניה שתצטרכו משכנתא והבנק ידרוש מכם הערכת שווי על מנת לקבל אותה. בין אם אתם קונים דירה יד שנייה ובין אם קוטג’ או נכס חדש אחר, המחיר ייראה לכם הוגן כשתביעו שביעות רצון מהנכס גם אם אחר כך הערך שלו יהיה נמוך יותר מהמחיר שקניתם. במידה ולא תהיו מרוצים מהבית תמיד המחיר ייראה לכם לא הוגן.