בית כללי מעקות וגדרות בטיחות לפרויקט נדלן

מעקות וגדרות בטיחות לפרויקט נדלן

תוספות בנייה הן חלק בלתי נפרד מכל פרויקט נדל"ן כאשר למעקות ולגדרות תפקיד משמעותי בהענקת הביטחון המבוקש וכן בהגדרת המרחב. למעקות וגדרות גם תרומה אסתטית ועם הטכנולוגיה המתקדמת וחוש יצירתי ניתן בהחלט לעצב ולייצר גדרות ומעקות במגוון גדלים, גוונים ודגמים, כך שיתאימו לחזון העיצובי ולסביבת החיים. לפניכם מספר דגשים חשובים בבחירת והתאמת מעקות וגדרות לפרויקטים, מהחוץ אל הפנים:

מעקות וגדרות בטיחות לפרויקט נדלן

מהם התקנים המחייבים?

חשוב לדעת שישנם תקנים המתייחסים לתכנון והתקנת המעקה, כך שהוא יספק את המרחב המוגן הנדרש וימנע סכנת החלקה או נפילה, בעיקר ממדרגות או משטח גבוה.
על פי התקן הישראלי (1142) גובה המעקה נדרש להיות במידות של מינימום 106 ס”מ מהחלק המשופע שנקבע, שצריך להיות מינימום 90 ס”מ. הגובה נקבע על פי מדידה מהמקום שיכול לשמש בתור מדרך רגל.
על פי התקן, המרווחים בין האלמנטים של המעקה והוא צריך להיות מקסימום 10 ס”מ והמרווחים עצמם צריכים להיות כאלה שכדור קשיח בקוטר 10 ס”מ לא יוכל לעבור דרכם. במקרים חריגים כמו מבנה בו המדרגות רחבות מעל הממוצע. כלומר, 250 ס”מ נדרש מעקה נוסף, שלא יחרוג מ-190 ס”מ מהקיר הקרוב אליו.

קיימים תקנים המתייחסים גם לגודל ומבנה הגדר, למשל, בכל הנוגע לגדרות מפלדה יש לבנות לפי תקן ישראלי 4273 ובכל מקרה, הקמת גדר או קיר תומך פטורה מהיתר אך ורק אם מתקיימים התנאים הבאים: למשל, גובה הגדר אינו עולה על 1.5 מטרים מפני הקרקע משני צדי הגדר; גובה קיר תמך לא יעלה על 1 מטר. הקמתם איננה בחזית המגרש הפונה לרחוב, או לשטח ציבורי פתוח. הגדר לא פוגעת בתשתיות קיימות או בניקוז הקרקע הקיים וכדומה.
כמובן שיש לברר את פרטי התקן על מנת לוודא שלא דרוש היתר ובמידה ודרוש היתר לבחון מה ניתן לעשות על מנת שהגדר תתאים לקבלת ההיתר. 

איך המתכת קשורה למעקות וגדרות בטיחות?

לחומר ממנו עשויים המעקות והגדרות חשיבות רבה כאשר מתכת היא כוכבת פופולארית בזירת המעקות וגדרות הבטיחות ויש לכך סיבות רבות.
ראשית, מדובר בחומר סופר עמיד וחזק – תכונה קריטית בכל הנוגע לגדרות, מעקות מתכת היא שהם צריכים לשאת משקל רב בעת הצורך. העמידות של המתכת באה לידי ביטוי מול תנאי מזג אוויר משתנים, שריטות וכדומה, כך שהיא מתאימה מאוד לתחום במיוחד אם מדובר בגדרות ומעקות החשופים לתנאי האקלים – קור, חום, רטיבות, לחות, קרני UV. היא גם עמידה בפני כימיקלים ומזהמים ואינה נשחקת בקלות ואידיאית למרחב ציבורי או לחללים עם תנועה רבה.

שנית, המתכת יציבה מאוד ולכן מהווה אופציה נהדרת למעקות וגדרות המהווים מעין עוגן בו מחזיקים בעת ירידה או עלייה במדרגות או עמידה. פשוט מאוד לתחזק את המתכת והיא שומרת על המראה שלה למשך שנים כך שיש לה יתרונות רבים לטווח הארוך.
אל תתנו לחוסן של המתכת להטעות אתכם, מהבחינה העיצובית היא גמישה לעבודה ולכן ניתן לייצר ממנה גדרות ומעקות במגוון עיצובים שישתלבו עם הקונספט הויזואלי של הפרויקט. היא מופיעה במגוון דגמים אומנותיים, גוונים ומרקמים לפי החזות המבוקשת. 

חשוב מאוד להחליט היכן מתקינים את המעקות והגדרות, למשל, בשביל גישה, במעבר בין החנייה לכניסה למבנה, במרפסות ובחדר המדרגות, בתוך המעלית. חשוב לפנות לחברה המתמחה בתוספות בנייה, שיש לה את הציוד והכלים המתאימים לייצר במפעל את הדגמים המבוקשים לפי לוחות הזמנים והתקציב הנתון כך שהמעקות והגדרות יעמדו בתקנים המחמירים ביותר ובסטנדרטים הגבוהים ביותר וגם יקצרו מחמאות מהדיירים ומהאורחים שבאים לבקר ולהתרשם מהפרויקט החדש.