בית כללי 4 טיפים שחשוב להכיר לפני שנרשמים למחיר למשתכן

4 טיפים שחשוב להכיר לפני שנרשמים למחיר למשתכן

תוכנית "מחיר למשתכן" הפכה לסנסציה של ממש בעולם הנדל"ן משפחות רבות נרשמו לתוכנית ומשקיעות מאמצים רבים כדי לבחון את זכאותם.

4 טיפים שחשוב להכיר לפני שנרשמים למחיר למשתכן

באמצעות התוכנית, זכו אזרחים רבים לרכוש דירות במחיר מוזל ולהגשים את החלום הגדול של רכישת הבית. אם החלטת להצטרף לתוכנית ולהעניק למשפחתך הזדמנות חשובה ליציבות כלכלית, ישנם כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון. על אף המחיר המוזל, ישנן מורכבויות רבות שעשויות לעלות בדרך. ממפרט הנכס ועד לבחירת ביטוח משכנתא, עם התכנון הראוי, נוכל להיערך להן ולנהל אותן באופן מיטבי. לקראת ההרשמה למחיר למשתכן, אלו כמה עצות שכדאי לגזור ולשמור.

לפני הכול – לוודא שאנו עומדים בקריטריונים

כדי שנוכל להתקבל בכלל להגרלה, יהיה עלינו לעמוד במספר תנאי הסף. כדי לחסוך זמן ותסכולים, חשוב שנוודא שאנו אכן עומדים בהם. התנאים הבאים יזכו אותך בכניסה להגרלה:

  • זוג נשוי של החזיק דירה בבעלותו או כל חלק ממנה ב-6 השנים האחרונות.
  • יחידים שגילם לפחות 35.
  • להגרלות מסוימות יוכלו להירשם גם משפרי דיור תחת תנאים משתנים. 

להכיר את הנכס המיועד לפני ולפנים

על פניו, אין הבדל מהותי בין רכישת בית בשוק החופשי ובין רכישה דרך “מחיר למשתכן”. עם זאת, מאפיין חשוב שעשוי לעשות את כל ההבדל הוא שברוב המקרים דירות “מחיר למשתכן” יהיו קיימות בשלב הרכישה על הנייר בלבד. הדירות נרכשות מקבלן ואנו למעשה תלויים בעיקר בתוכניות ובמפרט כדי להבין מה אנו עומדים לקבל. לכן, חשוב שנלמד את הנכס המיועד היטב ונבין בדיוק למה לצפות.

חשוב שנוודא שתוכניות ומפרטי הדירה יספקו מענה לכל הצרכים שלנו. מחלוקת החללים ומיקום החזיתות ועד הריצוף ונקודות החשמל, מדובר באלמנטים שישפיעו במידה רבה על חוויית המגורים שלך וחשוב לוודא שזהו אכן הנכס שיאפשר לך ולמשפחתך לחיות בנוחות ובהתאם לאורך חייכם. בסופו של יום, אנו רוכשים כאן דירה לחיים ולכן חשוב שנקדיש לכך מחשבה. 

לקחת בחשבון את עלויות הביטוח

כיום, כדי לקבל מהבנק הלוואת משכנתא, החוק מחייב לעשות ביטוח משכנתא. מדובר למעשה בשני כיסויים ביטוחים המשולבים בחבילה למקבלי משכנתא – ביטוח חיים וביטוח דירה. שני אלו יחד מפחיתים משמעותית את הסיכון שהבנק לוקח ומבטיחים כי גם במקרים של אובדן כושר עבודה או פטירה, חלילה, המשכנתא תשולם מכספי הביטוח. במקביל, ביטוח הדירה יכסה את הנכס מפני נזקים. עלויות ביטוח משכנתא נעות על טווח רחב למדי. ברוב המקרים, הבנק יציע ביטוח מוגבל למדי והעלויות אינן תמיד משתלמות. לכן, חשוב שנקבל ייעוץ מתאים לקראת הרכישה. 

לבדוק את כל שיקולי המיסוי

מיסוי על עסקאות נדל”ן עשוי לשנות במידה רבה את התמונה כשבוחנים את כדאיות הרכישה. לכן, חשוב שנבחן מראש תחת אילו תנאים יחול עלינו מס הרכישה ונוודא כי אנו ממצים את כל זכויותינו בתהליך. הסתייעות באנשי מקצוע המתמחים בייעוץ משכנתא לאורך כל תהליך הרכישה יאפשר לך ליהנות מתנאים אופטימליים ולמצות את המיטב מההזדמנות החשובה הזו בחייך.